دومین – ثانیه سیستم کره جنوبی کره جنوبی

دومین – ثانیه: سیستم کره جنوبی کره جنوبی کره شمالی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

محمود احمدی نژاد گفته است که با مذاکره هسته ای مخالف بوده و زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه ای با حضور مقامات کشور، خواسته شش ماه

احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

احمدی نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

عبارات مهم : ایران

محمود احمدی نژاد گفته است که با مذاکره هسته ای مخالف بوده و زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه ای با حضور مقامات کشور، خواسته شش ماه صبر کنند. او گفته است: «زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه ای با حضور مقامات کشور اعلام کردم که مذاکره در شرایطی که دشمن تصور می کند دست اوج را دارد و تحریم ها اثر گذار بوده هست، به ضرر کشور تمام می شود و خواهش کردم که شش ماه مهلت دهند تا با اجرای چند برنامه ضربتی اقتصادی و تقویت قدرت اقتصادی مردم، آثار تحریم ها کنترل شود و مذاکره در شرایط برابر انجام گیرد.

احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

حتی اعلام کردم که حاضرم خانواده ام را به گروگان و تضمین بگذارم که اگر طرح ها موفق نبود، خود و خانواده ام را اعدام کنند؛ ولی در برابر بعضی مقامات و سران قوا به صراحت اعلام کردند که اجازه نمی دهند هیچ کاری انجام یا طرح جدیدی اجرا شود و حتی از تکمیل طرح هدفمندی نیز جلوگیری کردند و همان ها هم وقت در تریبون های رسمی، پرسشها را ناشی از سوءمدیریت دولت و نه تحریم دشمن بیان می کردند».

این توصیه ای است که علی اکبر صالحی هم پیش تر بر آن انگشت گذاشته و گفته بود. به گفته صالحی، احمدی نژاد راجع به این عنوان به او گفته بود: «این کار خطرناک است و شما ممکن است زمین بخورید». او گفته است: «آقای دکتر احمدی نژاد هم خیلی راغب به مذاکره نبود؛ ولی مانع هم نبود؛ ولی این که بگوییم مشوّق باشند، نبودند. می گفتند: آقای صالحی! حواست را جمع کن. عنوان پیچیده است و ممکن است صدمه ببینی. برادرانه نصیحت می کرد که امری پیچیده است و حواسم باشد که راه خطرناکی هست. به هرحال مشوّق نبودند؛ ولی مانع هم نبودند».

محمود احمدی نژاد گفته است که با مذاکره هسته ای مخالف بوده و زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه ای با حضور مقامات کشور، خواسته شش ماه

من خودم گفت وگو می کنم

این در حالی است که 13 مرداد 91 احمدی نژاد با انتقاد از بعضی سخنان که دولت را در برابر آمریکا منفعل نشان داده و آن را حاکی از مذاکرات پنهان با آمریکا توصیف کرده اند، گفته بود: «این دولت بیشترین هجمه را علیه نظام سلطه و آمریکا داشته و امروز نیز مذاکره با آمریکا را کار غلطی می دانیم؛ ولی در جنگ رسانه ای و قدرت، اصل گفت وگو را در فضایی عادلانه و با احترام، بر مبنای کرامت و حقوق ملت کشور عزیزمان ایران رد نکرده ایم که لازمه این فضا دست برداشتن آمریکا از رفتارها و سیاست های خود در قبال ملت کشور عزیزمان ایران است».

بهمن 91 هم در پاسخ به سؤالی راجع به روابط کشور عزیزمان ایران و آمریکا و سخنان «جو بایدن»، معاون مدیر جمهور آمریکا، در این باره گفته بود: «حرف هایی که از مقامات آمریکایی شنیده می شود، تازه و مثبت است و امیدواریم در رفتارشان هم تغییرات مثبت اتفاق بیفتد و اگر در رفتارشان هم شاهد تغییرات مثبت باشیم، در آن صورت ما هم با نگاه مثبت آن را بررسی خواهیم کرد». ولی سخن مهم را 22 بهمن همان سال گفت: «اگر اسلحه را از روی ملت کشور عزیزمان ایران بردارید، من خودم گفت وگو می کنم. گفت وگو باید در سایه احترام و عدالت باشد، نه فشار».

ماجرای مذاکرات چه بود؟

احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

علی اکبر صالحی پیش تر در گفت وگویی گفته است: «اواسط سال ۹۰، نخستین باری که مطلع شدیم آمریکایی ها علاقه مند هستند راجع به پرسشها هسته ای مذاکرات دوجانبه ای به صورت محرمانه با ما داشته باشند، معاونت کنسولی ما، جناب آقای قشقاوی سفری به عمان داشتند. فردی عمانی به نام آقای سالم (مشاور سلطان) به یکی از همراهان آقای قشقاوی (یکی از مدیران ایشان) اعلام می کند که آمریکایی ها علاقه مندند در پرسشها هسته ای با شما مذاکرات دوجانبه داشته باشند.

بعد از اینکه نامه وساطت سلطان قابوس به رهبر انقلاب رسید، نزد ایشان رفتم و گفتم: «حضرت آقا با توجه به اینکه چند سال است از طریق 1+5 مذاکره می کنیم و عملا به نتیجه ای نرسیده ایم، حالا با در نظرگرفتن این که عمان نیز اعلام آمادگی کرده و تجارب نیز نشان داده که عمان واسطه مورد اعتمادی هست، اجازه دهید در راه مذاکره دوجانبه با آمریکا قدم برداریم». ایشان به گذشته آمریکا اشاره کردند که آمریکا قابل اعتماد نیست. گفتم که اجازه دهید از باب اتمام حجت این کار را بکنیم، اگر به نتیجه رسیدیم که هیچ و اگر نه، در همین اوضاع خواهیم بود. در نهایت ایشان بزرگواری کردند و فرمودند مخالفتی نمی کنند. رهبری چهار شرط گذاشتند. یکی از شروط این بود که این مذاکره در سطح پایین تر از وزیر امور خارجه انجام گیرد؛ یعنی وزرای خارجه دو کشور با هم ملاقات نداشته باشند. دیگر اینکه، مذاکره جهت مذاکره نباشد، مثل مورد 1+5 که سال ها مذاکره کردیم و بعد بخواهند سوءاستفاده کنند. دیگر اینکه مذاکره فقط راجع به پرسشها هسته ای باشد؛ نه راجع به روابط سیاسی و مانند آن. شرط چهارم را اجازه دهید نگویم. چون اگر بگویم، راجع به آن سؤال می کنید!

محمود احمدی نژاد گفته است که با مذاکره هسته ای مخالف بوده و زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه ای با حضور مقامات کشور، خواسته شش ماه

جلیلی مخالف بود

آن طور که صالحی گفته هست، دبیرخانه شورای امنیت ملی (جلیلی) خیلی نظر مثبتی راجع به این رویکرد نداشته: «می گفتند آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند و مذاکره با آمریکا مذاکره با 1+5 را به چالش می کشد. بعضی نیز نگاه سیاسی داشتند. شایعاتی راجع به قصد بنده جهت نامزدی ریاست جمهوری مطرح شد؛ ولی بنده صادقانه گفتم که خود را شایسته چنین مقامی نمی دانم».

به گفته صالحی: «وقتی می خواستیم جهت جلسه دوم مذاکرات حضوری با آمریکایی ها برویم، باز با ناهماهنگی هایی مواجه شدیم، گرچه آخر به زور رفتیم. به آقای دکتر گفتیم که باید برویم و رفتیم دیگر. گفتیم اگر نرویم، اعتبار جمهوری اسلامی در خطر قرار می گیرد. شرایط بسیار مشکل بود. همه می گویند: «تو چطور تحمل کردی؟». خلاصه رفتیم و عزیزان هم کمی ناراحت شدند». صالحی گفته است که نامه دوم سلطان قابوس خطاب به احمدی نژاد بود و آن بیان یک خبر بود با این مضمون که «جناب آقای دکتر احمدی نژاد، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، نماینده آمریکا و نماینده کشور عزیزمان ایران نزد من بودند و آمریکایی ها اعلام کردند که غنی سازی شما را به رسمیت می شناسند».

احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمريكا بود؟

شرق

واژه های کلیدی: ایران | مذاکره | آمریکا | مذاکرات | آمریکایی | احمدی نژاد | احمدی نژاد | اعلام آمادگی | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs